MT18B223K250CT
Mfr.Part #
MT18B223K250CT
Description
MLCC 0.022UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Height Tolerance (mm) :
±0.07
RoHS Status :
RoHS Compliant
Automotive MLCCs
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Tolerance :
10%
Construction :
Flat
Type :
High Capacitance MLCC
Voltage - Rated :
25V
Length :
1.6 mm
Width :
0.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Length Tolerance (mm) :
±0.1
Product Height (mm) :
0.8
Ratings :
AEC-Q200
Depth Tolerance (mm) :
±0.1
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance :
0.022 uF
Capacitors
Capacitance Value :
0.022uF
RoHS :
Details
Case Style :
Ceramic Chip
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Microwave Application :
No
Height :
0.8 mm
Termination Style :
Pad
Packaging :
MouseReel
Lead Spacing :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminals :
2
Voltage :
25Vdc
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
Product Depth (mm) :
0.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Length (mm) :
1.6
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Mounting :
Surface Mount
Datasheets
MT18B223K250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MT18B223K250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Type:High Capacitance MLCC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, MT18B223K250CT pinout, MT18B223K250CT datasheet PDF, MT18B223K250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MT18B223K250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MT18B223K250CT
MT 0.022 uF 25V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603