MT18B103K101CT
Mfr.Part #
MT18B103K101CT
Description
MLCC 0.01UF 100V X7R 0603
MT
Capacitance Value :
0.01uF
Packaging :
Tape and Reel
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
EAR99
Type :
AEC-Q200 Qualified
Product Length (mm) :
1.6
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
0.8
Applications :
Automotive
Microwave Application :
No
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
Pad
Length Tolerance (mm) :
±0.1
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height :
0.8 mm
Height Tolerance (mm) :
±0.07
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Voltage :
100Vdc
Capacitance :
0.01 uF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor (%) :
3
HTS :
Depth Tolerance (mm) :
±0.1
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage - Rated :
100V
Lead Style :
Construction :
Flat
Width :
1.25 mm
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Datasheets
MT18B103K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MT18B103K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:AEC-Q200 Qualified, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, Voltage:100Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, MT18B103K101CT pinout, MT18B103K101CT datasheet PDF, MT18B103K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MT18B103K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MT18B103K101CT
MT 0.01 uF 100V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603