MT18B223K101CT
Mfr.Part #
MT18B223K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.022UF 100V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
MT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.8 mm
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Type :
High Capacitance MLCC
Width :
0.8 mm
RoHS :
Details
Brand :
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.022 μF
Applications :
Automotive
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Tolerance :
±10%
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
1.6 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
Standard
Product :
Automotive MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Voltage - Rated :
100V
Failure Rate :
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 2
Walsin
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MT18B223K101CT
Walsin Technology MT18B223K101CT
MT 0.022 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)