MSR3-0R005F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSR3-0R005F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.005 OHM 1% 3W RADIAL
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
7 Weeks
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
1.000 25.40mm
Length :
15.1892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.598Lx0.067W 15.20mmx1.70mm
Published :
Power (Watts) :
3W
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
5mOhms
Width :
1.7018mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Height :
25.4mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
275°C
Composition :
Metal Element
Series :
MSR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Datasheets
MSR3-0R005F1
Riedon MSR3-0R005F1
5mOhms, 3W, Metal Element,