MS108-10C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS108-10C
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Width - Overall :
0.291 7.40mm
Ventilation :
Non-Vented
Height - Overall :
0.079 2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall :
0.425 10.80mm
Mounting Type :
Snap Fit
Factory Lead Time :
2 Weeks
Type :
Cover
Datasheets
MS108-10C
Masach MS108-10C
Cover 0.079 2.00mm 0.291 7.40mm Snap Fit 0.425 10.80mm Non-Vented
MS108-10C Overview
MS108-10C Features
As a type of Cover
Snap Fit value
MS108-10C Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS108-10C RF Shields applications.
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC