MS1050100MS001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS1050100MS001
Manufacturer
Coilmx
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
INDUCTANCE 1.0 H TOL 20%
Manufacturer :
Coilmx
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
2-SMD
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
10 µH
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Package / Case :
Size / Dimension :
0.439" L x 0.394" W (11.15mm x 10.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
8.5A
Features :
Current Rating (Amps) :
5.5 A
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Tolerance :
±20%
Series :
MS
Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
MS1050100MS001
Coilmx MS1050100MS001
MS1050100MS001 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilmx stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD