MLJ1005HXGR18JTD0B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLJ1005HXGR18JTD0B
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180NH 500MA 780MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance :
180 nH
Termination :
Standard
Product Type :
Fixed Inductors
Brand :
TDK
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Width :
0.5 mm
Package :
Digi-Reel?
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Test Frequency :
13.56 MHz
Current Rating (Amps) :
500 mA
Mounting Type :
Surface Mount
TDK
Product Category :
RF Inductors - SMD
Product Length :
1mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Height :
0.6mm
Product Status :
Active
RoHS :
Details
DC Resistance (DCR) :
780mOhm Max
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shielding :
Shielded
Height :
0.5 mm
Current - Saturation (Isat) :
Saturation Current :
Series :
MLJ
Termination Style :
SMD/SMT
Core Material :
Ferrite
Product :
RF Inductors
Tolerance :
±5%
Product Width :
0.6mm
Application :
COMMERCIAL
Self Resonant Frequency :
Packaging :
MouseReel
Q @ Freq :
14 @ 13.56MHz
Length :
1 mm
Type :
Multilayer
Material - Core :
Ferrite
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Diameter :
Inductance Tolerance :
± 5%
Inductance Frequency - Test :
13.56 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
TDK Corporation MLJ1005HXGR18JTD0B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD