ML1001FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ML1001FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
Metal Devil® ML
Resistance :
1kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Construction :
Epoxy Coated
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
700V
Diameter :
3mm
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
70°C
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Datasheets
ML1001FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,