MKP2J016801C00JSSD
Mfr.Part #
MKP2J016801C00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
MKP 2 6800 pF 630 VDC 3.5x8.5x7.
Stock
430
In Stock :
430
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Terminal Pitch (mm) :
5
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Size Code :
2814
Product :
RF Microwave Film Capacitors
Size (mm) :
7.2 X 3.5 X 8.5
Termination Style :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
5%
Type :
Metallized Polypropylene Capacitors
Positive Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Negative Tolerance :
5%
Lead Diameter :
0.5 mm
Voltage Rating - DC :
630V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length (mm) :
6
Lead Spacing :
5 mm
Package / Case :
Not Required
Features :
Product Length (mm) :
7.2(Max)
RoHS :
Non-Compliant
Packing Method :
Bulk
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Length :
7.2 mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance (+ or -) :
5%
Wire Form :
Straight
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
0.335 (8.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Mounting Style :
Through Hole
Product Type :
Film Capacitors
Product Height (mm) :
8.5(Max)
Product Status :
Active
Capacitance :
6800PF(pF)
ECCN (US) :
EAR99
HTS Code :
Width :
3.5 mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
8.5 mm
Brand :
Mounting :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Seated Plane Height (mm) :
8.5(Max)
Number of Pins :
2 Pin
Failure Rate :
Lead Diameter (mm) :
0.5
Voltage Rating - AC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Product Weight (g) :
0.295
Series :
MKP 2
Package :
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Construction :
Plastic Rectangular Can
Product Depth (mm) :
3.5(Max)
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Termination :
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Seated Plane Height :
8.5(mm)
Lead Style :
Straight
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Size / Dimension :
0.283 L x 0.138 W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance Value :
0.0068uF
Qualification :
AEC-Q200
Voltage :
630VDC|250VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Dielectric :
PP
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
5 mm
Datasheets
MKP2J016801C00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP2J016801C00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Metallized Polypropylene Capacitors, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Number of Pins:2 Pin, Voltage:630VDC|250VAC, MKP2J016801C00JSSD pinout, MKP2J016801C00JSSD datasheet PDF, MKP2J016801C00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP2J016801C00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.