MKP2D021001B00MSSD
Mfr.Part #
MKP2D021001B00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 20% 100VDC RAD
Film Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Size Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
11 Weeks
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
3mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated AC :
63V
Length :
7.2mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Terminal Shape :
Wire
WIMA MKP2D021001B00MSSD
10000pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP2D021001B00MSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 100V.This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 63V.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
MKP2D021001B00MSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V