MKP2D021001B00KSSD
Mfr.Part #
MKP2D021001B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Film Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Termination :
PC Pins
Depth :
3mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10000pF
Lead Diameter :
500 µm
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
7.2mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Package / Case :
EAR99
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
WIMA MKP2D021001B00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±10% 10000pF 63V