MKP2D021001B00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP2D021001B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MKP 2 0.01 UF 100 VDC 3X7.5X7.2
Stock
448
In Stock :
448
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10nF
Height :
7.5mm
Tolerance :
5%
Size Code :
2812
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
3mm
Dielectric :
PP
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
100°C
Depth :
3mm
Surface Mount :
No
Type :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.2mm
Lead Diameter :
500 µm
Dissipation Factor :
0.5 %
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 63
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
63V
Datasheets
MKP2D021001B00JSSD
10nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC