MKP2J016801C00JF00
Mfr.Part #
MKP2J016801C00JF00
Manufacturer
TAW Electronics
Description
MKP 2 6800 PF 630 VDC 3.5X8.5X7.
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
8.5 mm
Product :
RF Microwave Film Capacitors
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Termination Style :
Radial
Width :
3.5 mm
Length :
7.2 mm
Tolerance :
5 %
Packaging :
Reel
Lead Style :
Straight
Lead Diameter :
0.5 mm
Capacitance :
6800 pF
Series :
MKP 2
Lead Spacing :
5 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Type :
Metallized Polypropylene Capacitors
Datasheets
MKP2J016801C00JF00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics MKP2J016801C00JF00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Metallized Polypropylene Capacitors, MKP2J016801C00JF00 pinout, MKP2J016801C00JF00 datasheet PDF, MKP2J016801C00JF00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics MKP2J016801C00JF00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP 2 6800 pF Film Capacitor 5 %
MKP2J016801C00JF00 Overview
Its lead spacing is 5 mm.