MKP2J013301B00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP2J013301B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
3300pF
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
500 µm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
7.2mm
Depth :
3mm
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated AC :
250V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
WIMA MKP2J013301B00KSSD
Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±10% 3300pF 250V