MKP2J013301B00KI00
Mfr.Part #
MKP2J013301B00KI00
Manufacturer
TAW Electronics
Description
MKP 2 3300 PF 630 VDC 3X7.5X7.2
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Termination Style :
Radial
Lead Style :
Straight
Series :
MKP 2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
RF Microwave Film Capacitors
Height :
7.5 mm
Capacitance :
3300 pF
Number of Pins :
2 Pin
Length :
7.2 mm
Type :
Metallized Polypropylene Capacitors
RoHS :
Details
Width :
3 mm
Lead Diameter :
0.5 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Lead Spacing :
5 mm
Tolerance :
10 %
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Datasheets
MKP2J013301B00KI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics MKP2J013301B00KI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Metallized Polypropylene Capacitors, MKP2J013301B00KI00 pinout, MKP2J013301B00KI00 datasheet PDF, MKP2J013301B00KI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics MKP2J013301B00KI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP 2 3300 pF Film Capacitor 10 %
MKP2J013301B00KI00 Overview
Lead spacing is 5 mm for this electrical device.