MKP2J012201B00MSSD
Mfr.Part #
MKP2J012201B00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 20% 630VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Length :
7.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
250V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Surface Mount :
No
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
WIMA MKP2J012201B00MSSD
2200pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP2J012201B00MSSD Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 630V must be applied internally.Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 250V (URac).Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.
MKP2J012201B00MSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V