MKP2J012201B00KSSD
Mfr.Part #
MKP2J012201B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MKP 2 2200 pF 630 VDC 3x7.5x7.2
Film Capacitors
Depth :
3mm
Height :
7.2mm
Capacitance :
2.2nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
3mm
Dielectric :
PP
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
630V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric Material :
Polypropylene
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
500 µm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
630V