MKP2J011501B00KSSD
Mfr.Part #
MKP2J011501B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
MKP 2 1500 pF 630 VDC 3x7.5x7.2
Manufacturer :
WIMA
Film Capacitors
Package / Case :
Not Required
Termination Style :
Radial
Height :
7.5 mm
Product Height (mm) :
7.5(Max)
Product Status :
Active
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Length :
7.2 mm
Terminal Pitch (mm) :
5
Seated Plane Height :
7.5(mm)
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Dielectric :
PP
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - DC :
630V
Number of Pins :
2 Pin
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Lead Diameter (mm) :
0.5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Product Depth (mm) :
3(Max)
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.283 L x 0.118 W (7.20mm x 3.00mm)
Size (mm) :
7.2 X 3 X 7.5
Depth :
3 mm
Capacitance :
1500PF(pF)
ECCN (US) :
EAR99
Width :
3 mm
Tolerance (+ or -) :
10%
Lead Pitch :
5 mm
Failure Rate :
Wire Form :
Straight
Brand :
Lead Length (mm) :
6
Tolerance :
10%
Mounting Style :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage :
250VAC|630VDC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.295 (7.50mm)
Lead Diameter :
0.5 mm
Capacitance Value :
0.0015uF
Series :
MKP 2
Construction :
Plastic Rectangular Can
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Lead Spacing :
5 mm
Voltage Rating - AC :
250V
Product Weight (g) :
Type :
Metallized Polypropylene Capacitors
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Product :
RF Microwave Film Capacitors
Mounting :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Termination :
PC Pins
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Features :
Seated Plane Height (mm) :
7.5(Max)
Lead Style :
Straight
Max Operating Temperature :
100 °C
Datasheets
MKP2J011501B00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP2J011501B00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250VAC|630VDC, Type:Metallized Polypropylene Capacitors, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, MKP2J011501B00KSSD pinout, MKP2J011501B00KSSD datasheet PDF, MKP2J011501B00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP2J011501B00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.