MKP2J011501B00JF00
Mfr.Part #
MKP2J011501B00JF00
Manufacturer
TAW Electronics
Description
MKP 2 1500 PF 630 VDC 3X7.5X7.2
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Number of Pins :
2 Pin
Capacitance :
1500 pF
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Diameter :
0.5 mm
Termination Style :
Radial
Length :
7.2 mm
Lead Style :
Straight
Qualification :
AEC-Q200
Lead Spacing :
5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product :
RF Microwave Film Capacitors
Height :
7.5 mm
Series :
MKP 2
Type :
Metallized Polypropylene Capacitors
Width :
3 mm
Tolerance :
5 %
Datasheets
MKP2J011501B00JF00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics MKP2J011501B00JF00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Metallized Polypropylene Capacitors, MKP2J011501B00JF00 pinout, MKP2J011501B00JF00 datasheet PDF, MKP2J011501B00JF00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics MKP2J011501B00JF00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP 2 1500 pF Film Capacitor 5 %
MKP2J011501B00JF00 Overview
This electrical device has a 5 mm lead spacing.