MKP2J011001B00MSSD
Mfr.Part #
MKP2J011001B00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 20% 630VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
250V
Surface Mount :
No
Capacitance :
1000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Width :
3mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Terminal Pitch :
5mm
Termination :
PC Pins
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
7.2mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Radial
WIMA MKP2J011001B00MSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±20% 1000pF 250V