MKP2J011001B00KSSD
Mfr.Part #
MKP2J011001B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Type :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
PP
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Depth :
3mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Diameter :
500 µm
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
Terminal Shape :
Wire
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
7.5mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dissipation Factor :
0.5 %
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
630V
WIMA MKP2J011001B00KSSD
Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±10% 1000pF 250V