MKP2J011001B00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP2J011001B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial
Capacitance :
1000pF
Length :
7.2mm
Voltage - Rated AC :
250V
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Voltage - Rated DC :
630V
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
500 µm
Depth :
3mm
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Height :
7.5mm
Termination :
PC Pins
Size Code :
WIMA MKP2J011001B00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±5% 1000pF 250V