MKP2G016801B00KSSD
Mfr.Part #
MKP2G016801B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
200V
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
EAR99
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Width :
3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Ratings :
AEC-Q200
Length :
7.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
6800pF
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Published :
Pbfree Code :
yes
WIMA MKP2G016801B00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±10% 6800pF 200V