MKP2G016801B00JSSD
Mfr.Part #
MKP2G016801B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RAD
Film Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
3mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
No
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated AC :
200V
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Dielectric :
PP
Height :
7.5mm
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
6800pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
500 µm
Size Code :
Dissipation Factor :
0.5 %
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial
Length :
7.2mm
Type :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Number of Terminations :
2
WIMA MKP2G016801B00JSSD
Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±5% 6800pF 400V