MKP2G014701B00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP2G014701B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Description
MKP 2 4700 pF 400 VDC 3x7.5x7.2
Stock
800
In Stock :
800
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.5 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Termination :
Radial
Capacitance :
4.7nF
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
PP
Lead Diameter :
500 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
HTS Code :
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size Code :
2812
Width :
3mm
Type :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated AC :
200V