MKP2G013301B00KSSD
Mfr.Part #
MKP2G013301B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Capacitance :
3300pF
Ratings :
AEC-Q200
Width :
3mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
400V
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Size Code :
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Length :
7.2mm
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Tolerance :
±10%
WIMA MKP2G013301B00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±10% 3300pF 200V