MKP2G013301B00JSSD
Mfr.Part #
MKP2G013301B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Description
MKP 2 3300 pF 400 VDC 3x7.5x7.2
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
100°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Capacitance :
3.3nF
Lead Diameter :
500 µm
Height :
7.5mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
7.2mm
Width :
3mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.5 %
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage - Rated AC :
200V
Termination :
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Size Code :
2812
Dielectric :
PP
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Min Operating Temperature :
-55°C
Type :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Datasheets
MKP2G013301B00JSSD
3.3nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC 200V-AC