MKP2G012201B00MSSD
Mfr.Part #
MKP2G012201B00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 20% 400VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
400V
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.2mm
Voltage - Rated AC :
200V
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Width :
3mm
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±20%
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Termination :
PC Pins
WIMA MKP2G012201B00MSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±20% 2200pF 200V