MKP2G012201B00JSSD
Mfr.Part #
MKP2G012201B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Description
MKP 2 2200 pF 400 VDC 3x7.5x7.2
Manufacturer :
WIMA
Length :
7.2mm
Dielectric :
PP
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Size Code :
Termination :
Radial
Voltage - Rated AC :
200V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
5%
Width :
3mm
Capacitance :
2.2nF
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
7.5mm
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
MKP2G012201B00JSSD
2.2nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC 200V-AC