MKP2G011501B00KSSD
Mfr.Part #
MKP2G011501B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD
Length :
7.2mm
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Published :
Voltage - Rated DC :
400V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Capacitance :
1500pF
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Size Code :
Voltage - Rated AC :
200V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Width :
3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Pitch :
5mm
WIMA MKP2G011501B00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±10% 1500pF 200V