MKP2G011001B00MSSD
Mfr.Part #
MKP2G011001B00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 20% 400VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Termination :
PC Pins
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Terminal Shape :
Wire
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
3mm
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Size Code :
Length :
7.2mm
WIMA MKP2G011001B00MSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm ±20% 1000pF 200V