MKP2G011001B00JSSD
Mfr.Part #
MKP2G011001B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Description
MKP 2 1000 pF 400 VDC 3x7.5x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Dissipation Factor :
0.5 %
Length :
7.2mm
Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
500 µm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5mm
Type :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1nF
Max Operating Temperature :
100°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
400V
Size Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
7.5mm
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
200V
Width :
3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
MKP2G011001B00JSSD
1nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC 200V-AC