MKP2G011001B00JI00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP2G011001B00JI00
Manufacturer
TAW Electronics
Description
MKP 2 1000 PF 400 VDC 3X7.5X7.2
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Type :
Automotive Metallized Film Capacitors
Product :
RF Microwave Film Capacitors
Tolerance :
5 %
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Radial
Qualification :
AEC-Q200
Lead Style :
Straight
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Width :
3 mm
Series :
MKP 2
Lead Diameter :
0.5 mm
Capacitance :
1000 pF
Length :
7.2 mm
Lead Spacing :
5 mm
Packaging :
Reel
Height :
7.5 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Datasheets
MKP2G011001B00JI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics MKP2G011001B00JI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Automotive Metallized Film Capacitors, MKP2G011001B00JI00 pinout, MKP2G011001B00JI00 datasheet PDF, MKP2G011001B00JI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics MKP2G011001B00JI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP 2 1000 pF Film Capacitor 5 %
MKP2G011001B00JI00 Overview
This electrical device has a 5 mm lead spacing.