MKP2F031501K00JSSD
Mfr.Part #
MKP2F031501K00JSSD
Description
MKP 2 0.15 UF 250 VDC 7.2X13X7.2
Film Capacitors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Width :
7.2mm
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
160V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
100°C
Packaging :
Bulk
Length :
7.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
Tin (Sn)
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Type :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Termination :
Radial
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
150nF
Size Code :
Height :
13mm
Lead Diameter :
500 µm
Dissipation Factor :
0.5 %
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
MKP2F031501K00JSSD
150nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 160V-AC