MKP2D041001N00JSSD
Mfr.Part #
MKP2D041001N00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MKP 2 1.0 UF 100 VDC 11X16X7.2 P
Stock
927
In Stock :
927
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
RoHS :
Details
Package / Case :
Radial
Product Type :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - DC :
100V
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Voltage Rating - AC :
63V
Size / Dimension :
0.283" L x 0.433" W (7.20mm x 11.00mm)
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Product Category :
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Subcategory :
Capacitors
Product :
RF Microwave Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Series :
MKP 2
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MKP2D041001N00JSSD
MKP 2 1 μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
MKP2D041001N00JSSD Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197" (5.00mm).In addition to operating at -55°C ~ 100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.