MKP2D033301M00JSSD
Mfr.Part #
MKP2D033301M00JSSD
Description
MKP 2 0.33 UF 100 VDC 8.5X14X7.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
Radial
Tolerance :
5%
Dissipation Factor :
0.5 %
Dielectric :
PP
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
330nF
Tin (Sn)
Length :
7.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
63V
Number of Terminations :
2
Size Code :
Type :
GENERAL PURPOSE
Width :
8.5mm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
100°C