MKP2D032201K00JSSD
Mfr.Part #
MKP2D032201K00JSSD
Description
MKP 2 0.22 UF 100 VDC 7.2X13X7.2
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
5mm
EAR99
Length :
7.2mm
Width :
7.2mm
JESD-609 Code :
e3
Type :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
63V
Height :
13mm
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
Radial
Capacitance :
220nF
Size Code :
Dissipation Factor :
0.5 %
Max Operating Temperature :
100°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
MKP2D032201K00JSSD
220nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC