MKP2D031501H00JSSD
Mfr.Part #
MKP2D031501H00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
MKP 2 0.15 UF 100 VDC 5.5X11.5X7
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Voltage :
100VDC|63VAC
Dissipation Factor :
0.5 %
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Mounting :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Length (mm) :
6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Brand :
Capacitance Value :
0.15uF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
5%
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Subcategory :
Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Seated Plane Height :
11.5(mm)
Lead Diameter :
500 µm
Package :
Bulk
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Series :
MKP 2
Pbfree Code :
yes
Product :
RF Microwave Film Capacitors
Max Operating Temperature :
100 °C
Failure Rate :
Not Required
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Termination :
Radial
Depth :
5.5 mm
Positive Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55 °C
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Voltage Rating - DC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Pitch :
5 mm
Product Depth (mm) :
5.5(Max)
Size / Dimension :
0.283 L x 0.217 W (7.20mm x 5.50mm)
Length :
7.2 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Lead Style :
Straight
Number of Pins :
2 Pin
Height - Seated (Max) :
0.453 (11.50mm)
Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Radial
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PP
Tolerance (+ or -) :
5%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 63
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Diameter (mm) :
0.5
Package / Case :
Diameter :
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
11.5(Max)
Width :
5.5 mm
Height :
11.5 mm
Terminal Pitch :
5 mm
Terminal Shape :
Wire
Size (mm) :
7.2 X 5.5 X 11.5
Qualification :
AEC-Q200
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size Code :
Seated Plane Height (mm) :
11.5(Max)
Product Status :
Active
Product Weight (g) :
Terminal Pitch (mm) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
Negative Tolerance :
5%
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Product Type :
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating :
100 V
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
5 mm
Capacitance :
150 nF
Wire Form :
Straight
Datasheets
MKP2D031501H00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP2D031501H00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100VDC|63VAC, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Number of Pins:2 Pin, Type:GENERAL PURPOSE, Package / Case:Not Required, MKP2D031501H00JSSD pinout, MKP2D031501H00JSSD datasheet PDF, MKP2D031501H00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP2D031501H00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.