MKP2D031001F00JSSD
Mfr.Part #
MKP2D031001F00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MKP 2 0.1 UF 100 VDC 5X10X7.2 PC
Film Capacitors
Depth :
5mm
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
100nF
Width :
5mm
Dissipation Factor :
0.5 %
Size Code :
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated :
100V
Type :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Length :
7.2mm
Height :
10mm
Lead Diameter :
500 µm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 63
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
5%
Number of Terminations :
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
MKP2D031001F00JSSD
100nF Film Capacitor 5% Radial
MKP2D031001F00JSSD Overview
Systems require a voltage of 63V for their internal rated power (URac).
MKP2D031001F00JSSD Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V