MKL36Z64VLL4
Mfr.Part #
MKL36Z64VLL4
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
100-LQFP
Width :
14mm
Length :
14mm
Number of I/O :
84
Published :
2002
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
MKL36Z64
Clock Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D - 16bit
Number of Terminations :
100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
3.3V
Speed :
48MHz
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
ROM (words) :
65536
JESD-609 Code :
e3
Supply Current-Max :
8.3mA