MKL33Z128VMP4
Mfr.Part #
MKL33Z128VMP4
Package / Case
64-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 64MAPBGA
Series :
Kinetis KL3
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of I/O :
54
Clock Frequency :
48MHz
Data Converter :
A/D 20x16b; D/A 1x12b
RAM Size :
16K x 8
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-609 Code :
e1
Package / Case :
64-LFBGA
Speed :
48MHz
Length :
5mm
Number of Terminations :
64
Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
DMA, I2S, PWM, WDT
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B64
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Surface Mount :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
5mm