MKL33Z128VLH4R
Mfr.Part #
MKL33Z128VLH4R
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Stock
523
In Stock :
523
Clock Frequency :
48MHz
Package / Case :
64-LQFP
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Supply Voltage :
3.3V
Length :
10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Converter :
A/D 20x16b; D/A 1x12b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Speed :
48MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Peripherals :
DMA, I2S, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
64
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Number of I/O :
54
Series :
Kinetis KL3
Published :
2002
Width :
10mm