MKL36Z256VMP4
Mfr.Part #
MKL36Z256VMP4
Package / Case
121-LFBGA
Description
KINETIS KL36: 48MHZ CORTEX-M0+ U
JESD-609 Code :
e1
ROM (words) :
Number of I/O :
50
Width :
5mm
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
64
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Internal
RAM (bytes) :
Length :
5mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
121-LFBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Has ADC :
Speed :
48MHz
Clock Frequency :
32MHz
JESD-30 Code :
S-PBGA-B64
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
32K x 8
Supply Current-Max :
8.3mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
260
Power Supplies :
1.8/3.3V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Terminal Form :
Ball
Datasheets
MKL36Z256VMP4
NXP Semiconductors MKL36Z256VMP4
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Kinetis KL3 Series 3.3V 121-LFBGA
MKL36Z256VMP4 Overview
121-LFBGA-packages are available. There are 50 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~105°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the Kinetis KL3 series. This program memory has a size of 256KB 256K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M0+ Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In addition to this, the device is embedded with the the CORTEX-M0 CPU family. It's got a 32MHz clock.