MKL36Z256VMP4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL36Z256VMP4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
121-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32B 256KB FLASH 64LFBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Form :
Ball
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
HTS Code :
Data Converter :
A/D - 16bit; D/A - 12bit
PWM Channels :
yes
Core Size :
32-Bit
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B64
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
ECCN Code :
3A991.A.2
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
0.5mm
Speed :
48MHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
Kinetis KL3
Supply Current-Max :
8.3mA
Terminal Position :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
5mm
Power Supplies :
1.8/3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
32
Number of I/O :
50
JESD-609 Code :
e1
RAM (bytes) :
ROM (words) :
Has ADC :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Clock Frequency :
32MHz
RAM Size :
32K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
121-LFBGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
CPU Family :
CORTEX-M0
Width :
5mm
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V