MKL36Z256VLL4R
Mfr.Part #
MKL36Z256VLL4R
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Package / Case :
100-LQFP
Supply Current-Max :
8.3mA
Number of Terminations :
100
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
RAM Size :
32K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Position :
QUAD
Width :
14mm
Published :
2002
Power Supplies :
1.8/3.3V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
HTS Code :
Clock Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Speed :
48MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3.3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RAM (bytes) :
32768
ROM (words) :
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
84
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Length :
14mm