MKL36Z256VLL4
Mfr.Part #
MKL36Z256VLL4
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Stock
1
In Stock :
1
JESD-609 Code :
e3
Width :
14mm
Kinetis KL3
HTS Code :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
84
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of Terminations :
100
Published :
2002
Base Part Number :
MKL36Z256
RAM Size :
32K x 8
Package / Case :
100-LQFP
Length :
14mm
Supply Current-Max :
8.3mA
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Tray
Power Supplies :
1.8/3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Clock Frequency :
32MHz
Speed :
48MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
3.3V
ROM (words) :
262144
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Surface Mount :
Datasheets
MKL36Z256VLL4
NXP Semiconductors MKL36Z256VLL4
Microcontrollers NXP Semiconductors MKL36Z256VLL4 Overview
MKL36Z256VLL4 Features
The MKL36Z256VLL4 microcontroller from NXP Semiconductors is equipped with numerous features that enhance its functionality and ease of use. It includes 256KB of flash memory, 32KB of RAM, and a clock speed up to 48 MHz, which provides ample power for complex processing tasks. Connectivity options are broad, featuring USB, SPI, I2C, and UART interfaces, alongside multiple PWM and ADC channels for versatile control and data acquisition. Security and reliability are further enhanced by a built-in watchdog timer and a low-voltage detection system.