MKL36Z128VLL4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL36Z128VLL4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Power Supplies :
1.8/3.3V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
16K x 8
Number of Terminations :
100
Terminal Pitch :
0.5mm
Speed :
48MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
14mm
Packaging :
Tray
DMA Channels :
yes
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
HTS Code :
Series :
Kinetis KL3
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
ECCN Code :
3A991.A.2
Published :
Package / Case :
100-LQFP
Data Converter :
A/D - 16bit; D/A - 12bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Current-Max :
8.3mA
Base Part Number :
MKL36Z128
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
CPU Family :
CORTEX-M0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Has ADC :
Number of I/O :
84
Clock Frequency :
32MHz
ROM (words) :
PWM Channels :
Bit Size :
32
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
14mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V