MKI75-06A7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKI75-06A7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
e2
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 600V 90A 280W E2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Max Operating Temperature :
150 °C
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Input Capacitance :
3.2nF
IXYS Corporation
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Full Bridge Inverter
Turn Off Time-Nom (toff) :
310 ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Transistor Application :
POWER CONTROL
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.6V
Power Dissipation-Max (Abs) :
280 W
Base Product Number :
MKI75
Package / Case :
e2
Current - Collector Cutoff (Max) :
1.3mA
Base Part Number :
MKI
Surface Mount :
No
Mount :
Chassis Mount
Collector Current-Max (IC) :
90 A
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
14
Length :
107.5mm
IGBT Type :
NPT
Current - Collector (Ic) (Max) :
90A
Turn On Time :
100 ns
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Pbfree Code :
yes
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Package Shape :
RECTANGULAR
Power - Max :
280W
Collector Emitter Saturation Voltage :
600V
Number of Terminals :
14
VCEsat-Max :
2.6 V
Height :
17mm
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Transistor Element Material :
SILICON
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.2nF @ 25V
RoHS :
Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
JESD-30 Code :
R-XUFM-X14
Case Connection :
Isolated
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.6V @ 15V, 75A
Max Power Dissipation :
280W
Max Collector Current :
90A
Width :
45mm
Supplier Device Package :
Product Status :
Obsolete
Number of Elements :
4
Package :
Box
Terminal Position :
UPPER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Datasheets
MKI75-06A7
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
MKI75-06A7T Littelfuse 25,095 IGBT MODULE 600V 90A 280W E2