MII100-12A3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MII100-12A3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Y4-M5
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 1200V 135A 560W Y4M5
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Base Product Number :
MII100
Factory Lead Time :
24 Weeks
Turn-Off Delay Time :
650 ns
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Turn On Time :
150 ns
Terminal Position :
UPPER
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Max Power Dissipation :
560W
Published :
Surface Mount :
No
Configuration :
Half Bridge
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Package :
Bulk
Product :
IGBT Silicon Modules
Element Configuration :
Dual
Number of Elements :
2
Base Part Number :
MII
Case Connection :
Isolated
IGBT Type :
NPT
Package / Case :
Y4-M5
Product Status :
Obsolete
Transistor Element Material :
SILICON
Max Collector Current :
135A
Pbfree Code :
yes
Collector Current-Max (IC) :
135 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
NTC Thermistor :
No
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.2V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Mounting Style :
Screw Mount
ECCN Code :
EAR99
Width :
34mm
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 75A
Input Capacitance :
5.5nF
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Power - Max :
560W
Input :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Current Rating :
135A
Number of Terminals :
7
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Number of Pins :
7
Turn Off Time-Nom (toff) :
700 ns
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Littelfuse Inc
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Channel Type :
N
Dimensions :
94 x 34 x 30mm
Package Type :
Supplier Device Package :
Rise Time :
50ns
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Turn On Delay Time :
100 ns
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
REACH SVHC :
No SVHC
VCEsat-Max :
3 V
Power Dissipation-Max (Abs) :
625 W
Reverse Voltage :
1.2kV
Height :
30mm
Transistor Application :
Motor Control
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Length :
94mm
Current - Collector (Ic) (Max) :
135A
Current - Collector Cutoff (Max) :
5mA
Maximum Operating Temperature :
+150 °C
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
5.5nF @ 25V