MHR-10-VUAS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHR-10-VUAS
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Stock
129
In Stock :
129
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Option 2 :
LOCKING
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
250VAC
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
HTS Code :
Series :
MHR
Packaging :
Bulk
Durability :
500 Cycles
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions :
10
Factory Lead Time :
9 Weeks
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Additional Feature :
RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Rows :
2
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Male Pin
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Conductors :
ONE
Length - Termination :
0.134 inch
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL, CSA
Body Breadth :
0.331 inch
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.677 17.20mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Depth :
0.677 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MHR-10-VUAS
Adam Tech MHR-10-VUAS
MHR Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Cable/Wire 0.677 17.20mm Height